دانستنیهای همسران
ست کفش و لباس زنانه
خبرنامه
جهت دریافت آخرین مطالب سایت ، ایمیل خود را وارد کنید

در باره یزد بیشتر بدانیم
اشنایی با استان تهران
تعداد بازدید: ۱۷۲۰
تعداد نظرات: ۰ نظر
حسن خسروشاهي
کد مطلب: ۲۳۲۶
تاریخ انشار: ۰۹:۱۹:۱۸ ۰۸-۰۲-۱۳۹۴

 

حسن خسروشاهي پولدارترين ايراني كانادا و بنيان گذار فروشگاهای زنجیره ای معروف Future Shop

حسن خسروشاهی کارآفرین کانادایی ایرانی تبار متولد ۱۳۱۹  است. وی اصالتاً اهل شهر خسروشهر تابع استان آذربایجان شرقی تبریز است. او مدارک خود در دو رشتهٔ حقوق و اقتصاد ازدانشگاه تهران دریافت کرد. او در سال ۱۳۶۰ به کشور کانادا رفت

خانواده خسروشاهی که همان مالکان سابق شرکت های مینو و الوند در زمان شاه هستند؛ هم اکنون در ونكوور کانادا اقامت دارند. هر ایرانی در کانادا بدون شک با نام خسروشاهی و Future Shop آشناست. هر ایرانی تازه واردی یا بهتر بگویم هر مهاجر تازه واردي؛ در همان روزهای اول ورود بارها به اجبار گذارش به سوپر استورهای Future Shop برای خرید وسائل الکترونیکی و لوازم خانگی می افتد.

ایرانی تازه وارد از قدیمی تر ها هم نام خسروشاهی را به همراه چند نام ایرانی شاخص دیگر با غرور می شنود. قدیمی ترها گويی به زبان بی زبانی می خواهند بگویند کانادا و ایرانی های کانادا فرق می کنند و این جا ایرانی قدرتمند و ثروتمند است.

ولی علیرغم این همه آوازه؛ اکثریت ایرانیان حتی نام کوچک خسروشاهی را نمی دانند و حتی بعضی به غلط افتخار تاسیس بزرگترین مرکز خرید کانادا؛ West Edmonton Mall را به وی نسبت می دهند. چرا که خسروشاهی ها با جراید میانه ای ندارند؛ حتی عکس مناسبی از آنان در دست نیست؛ با شهرت طلبی بیگانه اند؛ ولی در عین حال در سکوت به فعالیت های موفق اقتصادی خود ادامه می دهند. در سال 1981 با مهاجرت به کانادا    قدم به حیطه فعالیت های اقتصادی می گذارند.

اولین فعالیت اقتصادی آقای حسن خسرو شاهی در 1982 با تاسیس اولین شعبه Future Shop در ونکوور آغاز می گردد. این فروشگاه در قیاس با فروشگاه های فعلی بسیار کوچک است و فقط 4000 فوت مربع مساحت دارد و وسايل الکترونیکی آن زمان مانند کمودور را می فروشد و سپس در طی ایام؛ آرام آرام بر تعداد شعب افزوده و در استان های دیگر نیز شعباتی داير می نماید.

در 1999 عملیات گسترش فروشگاه به بازار خرده فروشی آمریکا؛ با شکست مواجه گردیده و به اجبار 30 شعبه آمریکائی تعطیل می گردد. در سال 2001 حاکم بلامنازع کاناداست. حدود 90 شعبه, 7300 کارمند و فروش حدود 2 میلیارد دلار کانادا. در همین سال شرکت Best Buy بزرگ ترین شرکت در زمینه الکترونیک مصرفی در آمریکا پیشنهاد خرید می دهد و در انتهای سال Future Shop با 580 میلیون دلار کانادا به تملک شرکت Best Buy در می آید تا این شرکت با 1800 شعبه حرف اول را در بازار کانادا و آمریکا بزند. هنوز بعد از 4 سال Future Shop درست به همان شکل سابق وجود دارد و گرچه هر دو نام تحت تملک Best Buy می باشد تفاوت محسوسی در ارائه خدمات وجود دارد. شعبات Future Shop خدمات بهتری را عرضه می دارند.

پس از فروش Future Shop؛ حسن خسروشاهی فعالیت های خود را در زمینه مستغلات؛ خانه سازی؛ ایجاد زمین گلف؛ به تملک درآوردن مراکز خرید ورشکسته و بازسازی آنان؛ خرید مجتمع های مسکونی جهت اجاره و امور درمانی گسترش می دهد.

در سال 2003 از طرف نخست وزیر بریتیش کلمبیا به عنوان سخاوتمندترین حامی یاد می گردد. در سال 2004 نشریه کانادائی Canadian Business در لیست 100 نفر ثروتمند کانادا او را در رده 64 با ثروتی معادل 540 میلیون دلار کانادا قرار می دهد؛ در حالی که این ثروت بر اساس گزارش همین نشریه در سال 2000 معادل 300 میلیون دلار کانادا و از لحاظ رتبه 92 گزارش می گردد.

خانم نزهت خسروشاهی در تمام این مدت در بريتيش كلمبيا؛ یک فعال اجتماعی؛ دست اندر کار امور خیریه و نیز هنری بوده و طبق آخرین اطلاع در سال 2005 به عضویت هیئت مدیره رادیو دولتی CBC در آمده اند.

آقای بهزاد خسروشاهی, فرزند این خانواده در حال حاضر در تورنتو به عنوان رئیس شرکت داروئی Drug Royalty Corporation که به مبلغ 133 میلیون دلار خریداری شده است؛ مشغول به فعالیت می باشند.

آقای حسن خسروشاهی و خانم نزهت خسروشاهی در حال حاضر در ونکوور در منزلی به مساحت 18000 فوت مربع که بر صخره ای مشرف بر English Bay بنا شده است در محله West Point Grey اقامت دارند. در این خانه کتابخانه باشکوهی وجود دارد که دلیلی بر علاقه به کتاب می باشد و نیز تمایل به تملک درآوردن Chapters بزرگ ترین کتابفروشی زنجیره ای کانادا. گرچه این معامله به سرانجامی نرسید. در حال حاضر مجموعه تحت کنترل این خانواده؛ دارای 8000 کارمند و در آمدی معادل 2 میلیارد دلار می باشد.

 

حسن خسروشاهیحسن خسروشاهی

 

نفر اول سمت چپ: حسن خسروشاهینفر اول سمت چپ: حسن خسروشاهی

نزهت خسرو شاهینزهت خسرو شاهی

بهزاد خسروشاهی فرزند حسن خسروشاهيبهزاد خسروشاهی فرزند حسن خسروشاهي

منزل حسن و نزهت خسروشاهي در ونكوورمنزل حسن و نزهت خسروشاهي در ونكوور

فیوچرشاپ (Future Shop) – شعبه ادمونتون

فیوچرشاپ (Future Shop) – شعبه ادمونتون

فیوچرشاپ (Future Shop) – شعبه انتاريوفیوچرشاپ (Future Shop) – شعبه انتاريو

 

مطلب از فیسبوک

مطالب مرتبط
به اشتراک بگذارید...

نظرات

نظری ثبت نشده است

اضافه کردن نظر
تبلیغات

گالری عکس
گالری فیلم
شبکه های اجتماعی
گردشگری
شخصیت ها+ اثار