دانستنیهای همسران
ست کفش و لباس زنانه
خبرنامه
جهت دریافت آخرین مطالب سایت ، ایمیل خود را وارد کنید

در باره یزد بیشتر بدانیم
اشنایی با استان تهران
تعداد بازدید: ۲۰۶۳
تعداد نظرات: ۰ نظر
(تصاویر) از سرگیری روابط ایران و امریکا در زمان رضاشاه‌پهلوی
کد مطلب: ۲۲۸۴
تاریخ انشار: ۱۴:۲۲:۳۱ ۲۳-۱۲-۱۳۹۳
علی اکبر دفتری اولین فرستاده رسمی دولت ایران پس از نزدیک به 3 سال قطع رابطه دیپلماتیک با امریکا بود؛ پیش از او غفار جلال علاء پس از بازداشت توسط پلیس امریکا از سوی تهران احضار و روابط دو کشور قطع شده بود.
 
به گزارش مجله تاریخ فرادید، در عصر رضاشاه پهلوی برای مدتی روابط سیاسی ایران و امریکاقطع شد؛ ماجرا از اين قرار بود که در سال 1314 غفار جلال‌ علاء (جلال‌السلطنه) وزيرمختار ايران در واشنگتن به علت تخلف از مقررات رانندگي و سرعت غير مجاز از سوي يک پاسبان راهنمايي آمريکايي در ايالت مريلند متوقف شد. با وجودی که وی خود را وزيرمختار ايران معرفي می‌کند اما پلیس به اشتباه او را کشیش قلمداد کرده و شان دیپلماتیک سفیر ایران را رعایت نمی‌کند. در این میان همسر انگليسي وزيرمختار عصباني شده و با کيف دستي خود محکم به سر پاسبان می‌زند و باعث دستگیری سفیر می‌شود. 
 
گرچه خیلی زود پلیس متوجه اشتباه خود شده و سفیر را آزاد می کند اما تهران تقاضا می‌کند امریکا نسبت به اين حادثه و عدم رعايت مصونيت ديپلماتيک نماينده ايران توضیح دهد.
 
دولت آمريکا اين تقاضا را می پذیرد ولي وزير امور خارجه وقت این کشور در يک مصاحبه مطبوعاتي می‌گوید:«دولت ما هميشه به مأمورين سياسي خود سفارش مي‌کند که مصونيت سياسي نبايد موجب تخلف از قوانين و مقررات کشور محل مأموريت آنان گردد و در عين حال نمي‌خواهد که نظر مأمورين کشورهاي خارجي مقيم اين کشور مخالف اين باشد».
 
خودداري دولت آمريکا از عذرخواهي بابت بازداشت وزيرمختار ايران و به خصوص اظهارات وزيرخارجه آن کشور باعث می‌شود رضاشاه دستور احضار وزيرمختار و قطع مناسبات سياسي با آمريکا را صادر کند.
 
این ماجرا برای نزدیک به 3 سال روابط دو کشور را تحت تاثیر قرار می‌دهد تا اینکه در اواخر سال 1317 نماينده ويژه روزولت به ايران آمده و از واقعه بازداشت جلال غفار عذرخواهي می‌کند. علی اکبر دفتری اولین فرستاده رسمی دولت ایران به واشنگتن پس از بازگشایی مجدد سفارت ایران است.
 
او به عنوان کاردار موقت در سفارت ایران در واشنگتن مشغول به کار شد تا اینکه در بهمن 1318 محمد شايسته به سمت وزيرمختار منصوب و به امریکا فرستاده شد. عکس زیر مربوط به 25 ژانویه 1317 یعنی زمانی است که علی اکبر دفتری پس از چندی قطع رابطه دیپلماتیک ایران و امریکا سفارت ایران را بازگشایی می‌کند.
 
(تصاویر) بازگشایی مجدد سفارت ایران در واشنگتن در زمان رضاشاه پهلوی-نشریه اینترنتی سه هزار
 
(تصاویر) بازگشایی مجدد سفارت ایران در واشنگتن در زمان رضاشاه پهلوی-نشریه اینترنتی سه هزار
 
(تصاویر) بازگشایی مجدد سفارت ایران در واشنگتن در زمان رضاشاه پهلوی-نشریه اینترنتی سه هزار
مطالب مرتبط
به اشتراک بگذارید...

نظرات

نظری ثبت نشده است

اضافه کردن نظر
تبلیغات

گالری عکس
گالری فیلم
شبکه های اجتماعی
گردشگری
شخصیت ها+ اثار