دانستنیهای همسران
ست کفش و لباس زنانه
خبرنامه
جهت دریافت آخرین مطالب سایت ، ایمیل خود را وارد کنید

در باره یزد بیشتر بدانیم
اشنایی با استان تهران
تعداد بازدید: ۱۷۳۱
تعداد نظرات: ۰ نظر
دالامپر،آلپ ایران
کد مطلب: ۲۲۷۲
تاریخ انشار: ۰۸:۳۲:۵۰ ۲۰-۱۲-۱۳۹۳

دالامپر - نشریه اینترنتی سه هزار

تماشای خاک ایران، ترکیه و عراق از فراز کوه دالانپر

منطقه مرگور معروف به آلپ ایران مجموعه ای از تپه ها و کوه های پر برف تا ارتفاع ۳۵۰۰ متری است، این منطقه با دره ها، رودها و آبشار های پر آب و خروشان، دریاچه ها و تالاب های گوناگون مکانی پر از آرامش را برای مسافران مهیا می کند.

کوه دالامپر با ارتفاع حدود ۳۶۰۰ متر در۴۵ کیلومتری جنوب غربی ارومیه و ۳۵ کیلومتری اشنویه قرار دارد. این کوه در نقطه مرزی ایران، ترکیه و عراق واقع است و از فراز آن خاک هر سه کشور قابل مشاهده‌است.

این کوه دارای یخچال های چند هزار ساله بوده و از ویژگی‌ های منحصر به فرد این کوه وجود دریاچه‌ های طبیعی در ارتفاعات آن است، همچنین از برفاب های این کوه رودی پر آب سرچشمه می ‌گیرد که در دامنه این کوه به صورت آبشاری بزرگ به نام سوله دوکل(در کردی به معنای آبشار مه آلود) به پایین می ‌ریزد. دالان های برفی یکی از مشخصه های شگفت انگیز دامنه های دالامپر است، حفره هایی که به واسطه جریان مستمر آب میان برف ها به این شکل درآمده اند، یکی دیگر از زیبایی های این منطقه دریاچه شگفت انگیز آن است که محلی ها«مام الشیخ» می نامند.

مرگور ارومیه معروف به آلپ ایران/ مام الشیخ پارک صلح و دوستی می شود

ظاهرا مام الشیخ ارباب روستای دالامپر بوده، ولی همه، اسم دالامپر را برای دریاچه برگزیده اند، این در یاچه هرساله به ویژه در فصل های بهار وتابستان در دامنه کوه دالامپر ایجاد می شود ومنظره بسیار دیدنی را ایجاد می کند. منطقه دالامپر در محل مرگور ارومیه دارای ۶۲۰ گونه گیاهی است که گفته می شود ۴ گونه آن هیچ شناسنامه ای ندارند و در هیچ کتابی درباره اش نوشته نشده واین به معنی بکر بودن منطقه است.
علاوه بر این گونه های گیاهی و وضعیت آن، گرگ و روباه پستانداران وحشی این مناطقه اند. کرکس، عقاب طلایی، جغد شاخدار، بالابان، شاهین و قرقی هم نگهبانان آسمان دالامپرند.

در امتداد جاده ارومیه به اشنویه در سه‌راهی روستای کانی سپی از جاده آسفالته دست راست به سمت غرب  در طول جاده “مرگور” از ۲ گردنه باید عبور کرد تا به  روستای دزج (دزه ) که در دشتی بسیار سرسبز و زیبا  در حصار کوههای بلند و پربرف دالانپر و بوز سینا قرار دارد رسید. از این روستا در جهت غرب پس از عبور از  روستای کیسیان به روستای سوله دوکل خواهید رسید جاده تا آبادی  کیسیان آسفالت می باشد و از آنجا به بعد خاکی بوده و این مسیر را با هرنوع وسیله نقلیه می توان رفت. از گونه‌های جانوری این کوهستان می‌توان به خرس قهوه‌ای، گرگ، روباه، شغال، مار، خرگوش، بز کوهی، عقاب و… اشاره کرد،‌همچنین پوشش گیاهی ویژه زاگرس معتدل از جمله گون، آلبالوی وحشی، بادام کوهی و… در دالامپر به وفور یافت می‌شود.

 

از راژان اینفو

مطالب مرتبط
به اشتراک بگذارید...

نظرات

نظری ثبت نشده است

اضافه کردن نظر
تبلیغات

گالری عکس
گالری فیلم
شبکه های اجتماعی
گردشگری
شخصیت ها+ اثار