دانستنیهای همسران
ست کفش و لباس زنانه
خبرنامه
جهت دریافت آخرین مطالب سایت ، ایمیل خود را وارد کنید

در باره یزد بیشتر بدانیم
اشنایی با استان تهران
تعداد بازدید: ۱۷۶۶
تعداد نظرات: ۰ نظر
گردشگری سیاه-یک شب در زندان قصر بمانید
کد مطلب: ۲۲۷۰
تاریخ انشار: ۲۲:۰۱:۳۹ ۱۷-۱۲-۱۳۹۳

زندان اوین -نشریه اینترنتی سه هزار

اولین هتل زندان در ایران راه‌اندازی شد. قبل از این هم کشورهایی مانند آمریکا، هلند و آلمان نیز این چنین تجربه‌هایی داشته‌اند. کرایه یک اتاق معمولی در هتل زندان «آلکاتراز» آلمان به حدود 700 دلار می‌رسد.
جاذبه گردشگری که به گردشگری سیاه معروف است و طراحانش به دنبال این هستند که مکانی باشد برای ماجراجویانی که می‌خواهند در فضای زندان اقامت داشته باشند. فرهنگستان زبان و ادب فارسی هم این نوع گردشگری را این طور تعریف کرده است: «گردشگری سیاه سفر به پایگاه‌های گردشگری خاص برای تجربه رنج مرگ است.»
حالا زندان قصر تهران تبدیل به هتل زندان شده است . زندانی است که تا قبل از ساخت زندان اوین در دهه 1340 تنها زندان پایتخت محسوب می‌شد. به گفته مدیر فعلی آن ظرفیت بیش از 1200 نفر را داشت که در مقاطعی بیش از 10 هزار زندانی سیاسی در سال‌های قبل از انقلاب اسلامی در آن زندانی بودند. پس از انقلاب اسلامی هم این زندان محل حبس زندانیان غیرسیاسی شد و تا سال 1383 از آن استفاده می‌شد. اما در این سال این زندان تعطیل و شهرداری تهران شروع به تخریب بخش‌هایی از آن کرد.
به گزارش «اقتصادنیوز»، در همین حین، با ابزار مخالفت برخی افراد جلوی تخریب این زندان گرفته و سپس به عنوان آثار ملی در سازمان میراث فرهنگی ثبت شد. این زندان از سال 91 به باغ موزه تبدیل شد و در طرح جدید آن قرار شده به تدریج بخشی از فضای آن به هتل زندان و جاذبه‌ گردشگری جدید در ایران تبدیل ‌شود.
این برای اولین بار است که در ایران قرار شده به این چنین جاذبه گردشگری توجه شود و قبل از عمومیت یافتن آن در میانه آذر ماه امسال تعدادی از نویسندگان، شبی را در سلول‌های بند سیاسی باغ موزه قصر سپری کردند.
غلامرضا امامی، مهدی غنی، علیرضا محمودی ایرانمهر، محسن هجری، هادی خورشاهیان، مهدی رجبی، جعفر توزنده جانی، رضا خوشدل‌راد و مرتضی برزگر از جمله نویسندگانی بودند که در این طرح شرکت کردند و از عصر روز پنجشنبه 13 آذر ماه تا ظهر فردای آن را در سلول‌های باغ موزه قصر گذراندند. در این شبیه‌سازی، لباس‌ها، غذاها، نحوه برخورد زندان‌بانان، عبور و مرور و همراه با افکت صداها بازسازی شد تا اولین مهمانان هتل زندان قصر در شرایطی نزدیک به واقعیت زندگی کنند.
در آینده نیز قرار است این زندان پذیرای مهمانان دیگری باشد که قصد دارد طعم اقامت در اولین هتل زندان ایران را بچشند.

مطلب از7صبح

مطالب مرتبط
به اشتراک بگذارید...

نظرات

نظری ثبت نشده است

اضافه کردن نظر
تبلیغات

گالری عکس
گالری فیلم
شبکه های اجتماعی
گردشگری
شخصیت ها+ اثار