دانستنیهای همسران
ست کفش و لباس زنانه
خبرنامه
جهت دریافت آخرین مطالب سایت ، ایمیل خود را وارد کنید

در باره یزد بیشتر بدانیم
اشنایی با استان تهران
تعداد بازدید: ۲۰۱۱
تعداد نظرات: ۰ نظر
بیوگرافی استاد عباس اسلامی متخلص به بارز
کد مطلب: ۲۰۲۰
تاریخ انشار: ۰۵:۵۲:۵۲ ۱۸-۱۱-۱۳۹۳

استاد عباس بارز - نشریه اینترنتی سه هزار

عباس اسلامی متخلص به بارز (زادهٔ ۱۳۰۰، شهرستان اهر – ۲۴ آبان ۱۳۹۰، اهر) شاعر معاصر ترک‌زبان ایرانی بود. در روستای( یغفرفزان )-آی پیرزان، واقع در نزدیکی اهر، متولد شد. پدرش شیخ الاسلام "میرزا جعفر" و از عالمان منطقه قره داغ بود. بارز دوران تحصیل را پیش پدر و در مکتب خانه دینی، حوزوی ادامه داد اولین شعرش را در 16 سالگی نوشت و چگونگی شاعر شدنش را اینگونه بازگو ساخت :«دلیل شاعر شدن من یک داستان جانسوز است .یکی از پسرعموهای پدرم از گنجه به تبریز آمده بودند.او با دو دخترش از جلفا به تبریز رفته بود و ماپس از شنیدن این خبر همراه با مرحوم پدرم و برادر بزرگم برای دعوت از آنها راهی تبریز شدیم . یکی از دختران او 9 سال و دیگری 7 سال داشت.در اولین دیدار عشق دختر 9 ساله سینه ام را شعله ور ساخت که الان هم نشانه شعله هایش در سینه ام پیداست. آن زمان 14 سال داشتم.من به او یک دل دادم و او هزاربار بیشتر عاشق من شده بود،از هر دوطرف محبت قوی وجود اشت . من قصد ازدواج با اورا داشتم،اما خانواده ام راضی به این کار نشدند.

عباس اسلامی در سال‌های آغازین شاعری «مهجور» تخلص می‌کرد و سپس تخلص «بارز» را برای خود انتخاب کرد. بارز از اول کشاورزی می‌کرد. در آغاز جوانی در اداره ریشه کنی مالاریا در اهر استخدام شد. چندی بعد، در سال ۱۳۴۰، از آنجا بیرون آمده در اداره آموزش و پرورش بعنوان معلم استخدام شد. او پس از ۳۰ سال تدریس، در سال ۱۳۷۰، باز نشسته شد.بارز روز سه شنبه ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۰ در اهر درگذشت. پیکر او در آی پیرزن در زمینی کنار خانهٔ قدیمی اش به خاک سپرده شد.

آثار عباس بارز

  • اولین کتاب عباس بارز بنام "گل‌های رنگارنگ"، که به زبان ترکی و فارسی نگاشته شده، توسط کتابخانه فردوسی تبریز منتشر شده است.
  • «ائل دایاقینا سلام» در سال ۱۳۴۶ توسط موسسه مطبوعاتی یزدانی چاپ و منتشر شده است. اشعار این منظومه آن طور که در مقدمه به آن اشاره شده در سال ۱۳۳۳ سروده شده‌اند. این منظومه در واقع نظیره‌ای بر «حیدربابایه سلام» شهریار است.

   ائل دایاقی یوزوم سنه چؤننده         جوان بختیم چراغ کیمی سؤننده
   گوزیاشلاری قزل قانا دؤننده         ئوزون گلیب منه مزارآچئیدین
   قبریم اوسته بیردسته گول ساچئیدین

  • مجموعه شعر یاسلی ساوالان آخرین اثر منتشر شدهٔ عباس بارز است. در این کتاب مجموعه‌ای از اشعار ترکی خود را که عمدتاً در قالب‌های سنتی سروده شده فراهم آورده است. موضوعات اجتماعی و بومی پاره‌ای از مضامین این اشعار را تشکیل می‌دهد.
کوه سبلان - نشریه اینترنتی سه هزار
یاسلی ساوالان

هر زامانکی باخیرام باشینا قار وار گؤرورم
اوغلو اؤلموش آنا تک گؤزلرین آغلار گؤرورم
هر طرفدن چکیلیب سینه‌وه داغلار گؤرورم
آی آلان اوستونو غم چیسگینی، هر یانی دومان
آی یاغان باشینا غملر اودو، یاسلی ساوالان

 

  • از اثرات عمر هشتاد و پنج ساله بارز هنوز هم ثمرات بسیاری هست که به زیر چاپ نرفته‌اند، از آن جمله‌اند:“آی عاشیقلار یاسا گلین”، “چوبان قارداش”، “ساری داش”، “شئیور پوئه‌ماسی”، “بایاتی لار”، “ساری و سوسن داستانی”.

 

مطالب مرتبط
به اشتراک بگذارید...

نظرات

نظری ثبت نشده است

اضافه کردن نظر
تبلیغات

گالری عکس
گالری فیلم
شبکه های اجتماعی
گردشگری
شخصیت ها+ اثار