دانستنیهای همسران
ست کفش و لباس زنانه
خبرنامه
جهت دریافت آخرین مطالب سایت ، ایمیل خود را وارد کنید

در باره یزد بیشتر بدانیم
اشنایی با استان تهران
تعداد بازدید: ۱۸۷۳
تعداد نظرات: ۰ نظر
قانون20/80
کد مطلب: ۱۸۵۶
تاریخ انشار: ۱۸:۰۴:۱۹ ۰۹-۱۱-۱۳۹۳

نشریه اینترنتی سه هزار

تصویر فوق را دوست خوبمون خانم الی تو صفحه وایبری سایت گذاشته اند.ضمن تشکر از انتخاب خوب ایشان ،درمورد قانون 20/80 مطالب زیادی میشه پیداکرد.تقریبا میشه گفت در مورد هرچیز ی صادقه .مثلا اینکه 80 درصد در آمد شما برای 20 درصد امورات زندگیتون خرج میشه.از کل اون چیزایی که یاد گرفته اید 20 درصدش به درد میخوره ویا 20 درصد شایعات به واقعیت تبدیل میشوند.مطالب ذیل نیز به عنوان مطالب مرتبط تقدیم میشود:

مطلب اول

اصل پارتو یا قانون 20/80

در سال 1906 اقتصاددان ایتالیایی ویلفردو پارتو یك فرمول ریاضی برای توصیف توزیع نابرابر ثروت در كشور خود ابداع كرد. او مشاهده كرده بود كه بیست درصد از مردم بیش از هشتاد درصد ثروت را در اختیار دارند. در سالهای پایانی دهه 1940، دكتر ژوزف جوران به اشتباه قانون 20/80 را به پارتو نسبت داد و آنرا اصل پارتو خواند (كه نه یك اصل بلكه یك حقیقت اجتماعی در آن سالهای ایتالیا بود). گرچه این نامگذاری اشتباه بود، لیكن اصل یا قاعده پارتو كه گاهی بدین نام خوانده می شود،‌ می تواند ابزار بسیار موثری برای كمك به مدیریت اثربخش باشد.

●این قاعده از كجا آمده است؟

پس از اینكه پارتو مشاهدات خود را انجام داده و فرمول خویش را ابداع نمود، بسیاری از محققین پدیده های مشابهی را در زمینه تخصصی خویش مورد بررسی قرار دادند. پیشتاز مدیریت كیفیت دكتر ژوزف جوران كه در سالهای دهه 1930 و 1940 در آمریكا زندگی می كرد، یك اصل جهانشمول را شناسایی كرد كه آنرا “اندكهای حیاتی و بسیارهای كم اهمیت” نامید و بصورت مكتوب در آورد. فقدان دقت كافی در كار اولیه ای كه انجام داده بود باعث شد، آنرا بسط نظرات اقتصادی پارتو در زمینه ای وسیعتر بدانند. نام اصل، پارتو باقی ماند، شاید به این علت كه از نامگذاری دكتر جوران برای گوش خوشایندتر بود.

در نتیجه، مشاهدات دكتر جوران از “اندكهای حیاتی و بسیارهای كم اهمیت”، یعنی این اصل كه بیست درصد چیزی اغلب مسئول 80 درصد نتایج است، تحت عنوان اصل پارتو یا قاعده 20/80 باقی ماند.

●این قاعده به چه معنا است؟

قاعده 20/80 بدین معنا است كه در هرچیزی، میزان اندكی (20 درصد) دارای اهمیت حیاتی و بسیاری (80 درصد) كم اهمیت و یا دارای اهمیت ناچیز است. در مورد پارتو این قاعده بدین معناست كه 20 درصد مردم 80 درصد ثروت را در اختیار دارند. در كار اولیه جوران چنین بیان شده است كه 20 درصد نواقص باعث 80 درصد مشكلات می شوند. مدیران پروژه ها می دانند كه 20 درصد كار (اولین ده درصد و آخرین ده درصد) 80 درصد زمان و منابع را صرف می كند. می توانیم قاعده 20/80 را در مورد تقریباً هرچیزی بكار ببریم، از علم مدیریت گرفته تا جهان فیزیك.

بعنوان مثال، شاید توجه كرده باشید كه 20 درصد از لوازم شما بیش از 80 درصد فضای انبار خانه را اشغال می كنند و نیز 80 درصد لوازم را 20 درصد از فروشندگان عرضه كرده اند. همچنین 80 درصد فروش ناشی از فعالیت 20 درصد كاركنان بخش فروش است. بیست درصد كاركنان شما مسئول 80 درصد مشكلات هستند اما بیست درصد دیگر، هشتاد درصد تولید را فراهم می كنند. این قاعده در هر دو مورد صادق است.

●این قاعده چگونه می تواند بما كمك كند؟

ارزش اصل پارتو برای یك مدیر در این است كه به او متذكر می شود بر 20 درصد چیزهای مهم تمركز كند. از میان كارهایی كه در طول روز انجام می دهیم، تنها 20 درصد دارای اهمیت واقعی هستند آن 20 درصد، 80 درصد نتایج را تولید می كنند. باید این موارد مهم را شناسایی نموده و بر آنها تمركز كرد. برنامه كاری روزانه خود را مرور كنید. اگر بتوان از موردی طرفنظر كرد، اگر چیزی از قلم افتاده است، بدانید كه به آن20 درصد امور مهم تعلق ندارد.

در آن زمان یك تئوری مدیریت رواج داشت كه پیشنهاد می كرد اصل پارتو را بعنوان مولد مدیریت فوق ستاره تعبیر كنند. بنا به ادعای این تئوری، از آنجایی كه 20 درصد نیروهای كاری مسئول تولید 80 درصد از دستاوردها هستند، ما بعنوان یك مدیر باید وقت محدود خود را بر مدیریت تنها آن 20 درصد محدود كنیم، افرادیكه فوق ستاره نامیده می شوند. این تئوری مغشوش است، زیرا از این حقیقت غفلت می كند كه 80 درصد وقت ما صرف امور مهم می شود. كمك به افراد در جهت ارتقا و پیشرفت كاری، استفاده مناسبتری از زمان است و كمك می نماید دستاوردهای خوب مبدل به دستاوردهای فوق العاده شوند. اصل پارتو را در مورد تمام فعالیتهایمان می‌توانیم بكار بریم، اما در استفاده از آن باید نهایت احتیاط و خردمندی را اعمال كرد.

اصل پارتو و یا بعبارتی قاعده 20/80 می تواند بعنوان یك یادآوری روزانه در خدمت ما باشد و بما یادآور شود كه 80 درصد زمان و انرژی خود را بر 20 درصد آنچه واقعاً مهم است، متمركز كنیم. تنها هوشمندانه كار نكنید، بلكه هوشمندانه بر روی چیزهای درست و مهم كار كنید.

 

مطلب دوم

تمایز قائل شدن بین فعالیت ها 


من مطمئن هستم شما قانون80/20 را می دانید؛ 80درصد از نتایج کارتان از 20درصد تلاش هایتان به دست می آید. دلیل اینکه این مساله در مورد افراد زیادی صادق است، این است که آنها نمی دانند کدام تلاششان بهترین نتایج را به همراه می آورد. اگر شما نتایج خوب را ثبت کنید می توانید قاعده 80/20 را تغییر دهید تا برای شما به طور موثرتری کار کند. اگر شما می دانستید کدام 20درصد از فعالیت شما بهترین نتایج را تولید می کند می توانستید خودتان را سازماندهی کنید تا وقت بیشتری را صرف آن کارها بکنید و بنابراین سودتان در هر ساعت افزایش می یافت. اگر شما خصوصیات 20 درصد از مشتریانتان را که 80 درصد تجارت شما را پوشش می دهند می دانستید می توانستید آن گروه از مشتریان را مورد هدف قرار دهید. فرانک بتگر با استفاده از قانون 80/20 از یک نماینده بیمه ورشکسته به پردرآمدترین شرکت بیمه در آمریکا تبدیل شد. کتاب او هنوز در دسترس است و ارزش زیادی برای خواندن دارد. استراتژی شما قرار دادن این پنج استراتژی برای کار در تجارت تان است. الان پنج استراتژی دارید، همه کاری که شما باید انجام دهید این است که نگاه کنید به راه هایی که می توانید این استراتژی ها را برای خودتان و تجارت تان به کار گیرید.

----------------------------------

 

اگر تمایل دارید تصویرصفحه مجازی شما که در شبکه های مجازی ایجاد نموده اید ،همانند صفحه حاضر در نشریه اینترنتی سه هزار درج گردد،لطفا آدرس صفحه مورد نظرتان را در قسمت

 

(نظرات -اضافه کردن نظر)

 

برای ما ارسال نمایید .

 

مطالب مرتبط
به اشتراک بگذارید...

نظرات

نظری ثبت نشده است

اضافه کردن نظر
تبلیغات

گالری عکس
گالری فیلم
شبکه های اجتماعی
گردشگری
شخصیت ها+ اثار